Uutinen

Maarianhamina palkittiin keskustauudistuksestaan – Vanhan lennätinkeskuksen tilalle nousi monipuolinen Telegrafen-keskus

Maarianhamina palkittiin keskustauudistuksestaan – Vanhan lennätinkeskuksen tilalle nousi monipuolinen Telegrafen-keskus

Maarianhaminen kävelykadulla sijaitseva Telegrafen-keskus vei tämän vuotisen keskustakehittämispalkinnon.
Teksti Erikoiskaupan liitto Etu ry, Kuva: Pokko Lemminkäinen / EKK ry
Share

22.4.2024

Share

Maarianhamina voitti tämän vuoden valtakunnallisen keskustakilpailun. Elävät Kaupunkikeskustat ry on palkinnut vuoden keskustateon jo 25 vuoden ajan.


Elävät kaupunkikeskustat EKK ry palkitsee vuosittain parhaan keskustakehittämisteon. Jo 25 kertaa jaettu palkinto meni tänä vuonna Ahvenanmaalle. Maarianhamina palkittiin linjakkaasta ja historiasensitiivisestä keskustauudistuksestaan.

Maarianhaminan kävelykadun varressa ollut entinen lennätinkeskus uudistettiin tyylikkäästi. Uudessa Telegrafen-kokonaisuudessa on kauppakeskus, ravintoloita, kahviloita, toimistotiloja ja asuntoja. EKK:n palkintoraadin mukaan Telegrafen-kortteleiden kunnioittava kokonaisarkkitehtuuri eheyttää ja yhdistää kaupungin keskusta-aluetta esimerkillisesti.. Maarianhamina panosti uuteen keskukseen yhteensä 40 miljoonaa euroa.

Palkintoraadin puheenjohtaja Aulis Tynkkynen kiittelee yhdistyksen tiedotteessa Maarianhaminan pitkäjänteistä ja yhteistyöhön nojautuvaa kehittämistyötä. Tynkkysen mielestä kaupunki näyttää mallia suomalaisille ja myös ruotsalaisille keskustakehittäjille. Maarianhaminan keskustakehittäjät osallistuvat myös aktiivisesti valtakunnalliseen keskustakehittäjien toimintaan.

EKK:n palkintoraatiin kuuluivat Aulis Tynkkysen lisäksi kiinteistöasiantuntija Mikko Heikkilä, keskustayhdistysasiantuntija Pasi Kauppinen sekä johtava asiantuntija Katja Palonen. Raadin sihteerinä toimii EKK ry:n toiminnanjohtaja Pokko Lemminkäinen.

Viime vuonna EKK ry:n keskustakehittämispalkinto meni Espoon Tapiolaan. Tällä vuosikymmenellä palkinnon ovat napanneet niin ikään Pietarsaari, Turku ja Kouvola.

Elävät Kaupunkikeskustat ry perustettiin 1997 keskustakehittäjien valtakunnalliseksi verkostoksi. Yhdistyksen tavoitteena on edistää kaupunkikeskustojen kehittymistä ja synnyttää yhteistyötä eri toimijoiden välillä. EKK:n toiminnassa on mukana noin 80 jäsentä eri kaupungeista, kaupunkikeskustayhdistyksistä ja keskusjärjestöistä. Erikoiskaupan liiton toimitusjohtaja Ulla Pöllänen toimii Kaupan liiton edustajana yhdistyksen hallituksen varapuheenjohtajana.