Uutinen

Marja Koivisto Terveystuotetukut ry:n toimitusjohtajaksi – Erikoiskaupan liiton terveysalojen yhteistyö tärkeä osa yhdistyksen toimintaa

Marja Koivisto Terveystuotetukut ry:n toimitusjohtajaksi – Erikoiskaupan liiton terveysalojen yhteistyö tärkeä osa yhdistyksen toimintaa

Terveystuotetukut ry:n uusi toimitusjohtaja Marja Koivisto on toiminut muun muassa Life luontaistuotekauppiaana.
Teksti Markus Kalmi, Kuva: Marja Koivisto
Share

14.6.2023

Share

Terveystuotetukut ry valitsi kesäkuun vuosikokouksessaan uuden toimitusjohtajan vetämään yhdistyksen toimintaa. Yhdistys pyrkii syventämään yhteistyötä muiden toimijoiden kanssa kotimaassa ja kansainvälisesti.


Erikoiskaupan liiton jäsenyhdistys Terveystuotetukut ry piti vuosikokouksensa kesäkuun alussa Helsingissä. Yhdistyksen puheenjohtajana vuodesta 2020 toiminut Jarmo Hörkkö jatkaa tehtävässään. Toimitusjohtajana toiminut Ulla Cederberg siirtyy pyörittämään oman terveystuotealan yrityksensä toimintaa kokoaikaisesti ja hänen tilalleen valittiin yrittäjä Marja Koivisto. Koivisto aloitti yhdistyksen toimitusjohtajana 1.6.2023.

Koivisto aikoo uudessa tehtävässään panostaa erityisesti kansainväliseen ja kotimaiseen yhteistyöhön terveystuotealan toimijoiden ja sidosryhmien kesken.

”Tavoitteena on hyvinvoinnin ja terveyden lisääntyminen sekä tietous, siitä miten jokainen voi vaikuttaa terveyden tukemiseen itse. Sairaudenhoitoon varatut määrärahat eivät tulevaisuudessa yksistään riitä kansanterveyden ylläpitämiseen. Siksi terveyttä on tärkeä tukea sairauksia ehkäisevästi ja asianmukaista tietoutta lisätä.” Koivisto toteaa yhdistyksen tiedotteessa.

Terveystuotetukut ry:n puheenjohtaja Jarmo Hörkkö korostaa samoin yhteistyön merkitystä yhdistyksen toiminnassa.

”Erityisesti Erikoiskaupan liiton sisällä käynnistetty terveysalojen yhteistyö on meille erittäin tärkeää”, Hörkkö painottaa.

Yhdistyksen tavoitteena on lähivuosina laajentaa jäsenpohjaa etsimällä uusia alalla toimivia startup-yrityksiä. Terveystuotetukut ry haluaa auttaa uusia yrityksiä toiminnan kehittämisessä ja verkostoitumisessa.

Terveystuotetukut ry edistää laadukkaiden ja luotettavien terveystuotteiden valmistusta, maahantuontia ja markkinointia. Yhdistys on toiminut Erikoiskaupan liiton, silloisen Suomen Tukkukauppiaiden Liiton, jäsenenä 1980-luvulta lähtien.