Uutinen

Erikoiskaupan liitto Edun vuosikokous toi alan kovimmat toimijat saman pöydän ääreen - Bernerin Pauliina Bovellan yhdistyksen hallitukseen

Erikoiskaupan liitto Edun vuosikokous toi alan kovimmat toimijat saman pöydän ääreen - Bernerin Pauliina Bovellan yhdistyksen hallitukseen

Toimitusjohtaja Petri Salo jatkaa Edun hallituksen puheenjohtajana.
Teksti Markus Kalmi
Share

29.4.2022

Share

Erikoiskaupan liitto Etu ry järjesti vuosikokouksen Helsingissä. Kokouksessa käsiteltiin jäsenyhdistysten vaalitavoitteita ja valittiin yhdistykselle uusi hallitus. Ajasto Oy:n toimitusjohtaja Petri Salo jatkaa Edun hallituksen puheenjohtajana.


Edun vuosikokouksessa liiton jäsenyhdistykset esittelivät omia tavoitteitaan tuleviin eduskuntavaaleihin. Suomalaista erikoiskauppaa edustava Etu tulee julkaisemaan omat vaalitavoitteensa kevään aikana. Yhteisissä linjauksissa tulevat näkymään liiton eri toimialajärjestöjen keskeiset näkemykset.

Tärkeitä teemoja erikoiskaupalle ovat erityisesti yritysten tasapuolinen kohtelu, työntekoon ja yrittämiseen kannustava verotus sekä kivijalkakaupan elinvoimaisuuden turvaaminen.

Edun hallituksen puheenjohtaja Petri Salolla on selkeä näkemys tulevan hallituskauden tavoitteista.

”Vuosi sitten alkanut työ Edun jäsenpalveluiden kehittämisessä jatkuu. Haluamme entistä paremmin nostaa esille jäsenille tärkeitä teemoja julkisuuteen ja tuottaa jäsenten tarpeiden mukaisia palveluita. Samalla meille on tärkeää vahvistaa Edun tunnettavuutta ja roolia suomalaisen erikoiskaupan puolustajana”, sanoo Petri Salo.

Berner Oy:n terveystuotteista vastaava liiketoimintajohtaja Pauliina Bovellan valittiin uutena jäsenenä hallitukseen. Bovellan edustaa hallituksessa Sailab-MedTech Finlandia. Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Työpaikkatarvikekauppa ry:n puheenjohtaja, Ajasto Oy:n toimitusjohtaja Petri Salo. Varapuheenjohtajina jatkavat niin ikään Kirjakauppaliiton puheenjohtaja Minna Kokko sekä Fashion Finlandin puheenjohtaja Andreas Ögård.